GORĄCZKA, 13 stycznia - 11 lutego 2012

W dramacie Stanisława Przybyszewskiego „Śnieg” podobnie jak w „Lśnieniu” Stanleya Kubricka zimowa sceneria użyta jest jako symbol sytuacji opresyjnej, poczucia wyobcowania i oziębłych relacji między ludźmi. Odosobnienie,  w którym tkwią "zasypani" śniegiem bohaterowie, staje się katalizatorem nieoczekiwanych zachowań i zdarzeń. Ja jednak znużona chłodem i ciemnościami przenoszę moją historię w odległe, słoneczne miejsce. Pustynny krajobraz staje się dla mnie metaforą burzliwej relacji między ludźmi oderwanymi od tego, co znajome i bezpieczne. Relacji powstałej jakby w obłędzie lub gorączce. Przyroda jest tu odbiciem tego, co w człowieku mroczne i nieracjonalne. Nie interesuje mnie odwzorowywanie rzeczywistych pejzaży lecz obrazy egzotycznego "nie-miejsca" rodem z wakacyjnych ofert. Widoczek z folderu wycieczkowego stanowi scenografię do ponurej maskarady, gdzie wszystko może być czymś innym niż się wydaje. Oazy obiecujące ratunek mogą być fata-morganą.
"Moja twórczość ma charakter intymno-rozliczeniowy. Malując staram się jednak widzieć prywatne wątki w szerszym kontekście. Zadaję sobie pytania o to, jakie są możliwości sztuki w przedstawianiu osobistej traumy. Wystawa Gorączka jest kolejną próbą malarskiego studium tego, co nie mieści się w rodzinnych przekazach."
Julia Cybis

Julia Cybis (ur. 1985) absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, dyplom w 2009 roku pod kierunkiem prof. Wiesława Szamborskiego. Brała udział w licznych wystawach grupowych młodej sztuki w kraju i za granicą. Jej twórczość ma charakter intymno-rozliczeniowy. Malując stara się jednak widzieć prywatne wątki w szerszym kontekście. Zadaje sobie pytania o to, jakie są możliwości sztuki w przedstawianiu osobistej traumy. Wystawa „Gorączka” jest kolejną próbą malarskiego studium tego, co nie mieści się w rodzinnych przekazach.

  • fot_j_cybis_alg3_1
  • l1090297
  • l1090298