WYCINANKA ŻYDOWSKA, 16 czerwca - 30 czerwca 2014.

Legenda sięga dawnej mroźnej zimy. Pewien rabin przepisywał Torę, ale mróz był tak ostry, że atrament natychmiast zamarzał. Zaczął wtedy wycinać litery i tak powstała pierwsza wycinanka.
Z precyzyjnie wyciętych kartek białego papieru wyłaniają się kształty ze świata, którego nie ma, ale który możemy odczytać w historiach cadyków, kamiennych macewach, ocalałych przedmiotach. Białe kartki stają się pozytywem nieruchomego teatru cieni. Zatrzymane w czasie nie rzucają cieni, nie skupiają się na pustce pomiędzy liniami, ale na bieli rozwijających się niemal bajkowych motywów. Jelenie, ptaki, koguty, tygrysy, lwy zlewają się z menorami, Torą, a wszystko oplecione jest niekończącymi się gałązkami i liścmi drzewa życia. Każda forma odnosi się do świata symboliki. Kształty zlewają się w jeden płynny strumień filigranowych elementów. W tym wszystkim odnajdują się motywy z obrazów Marca Chagalla i nawet ryby inspirowane aborygeńskimi rysunkami.
Alicja Bielawska

Wycinanki wykonała Halina Bielawska (ur. 1930) według własnych rysunków inspirowanych tradycyjną żydowską wycinanką. Powstawały od 2007 roku podczas warsztatów wycinanki żydowskiej prowadzonych przez Monikę Krajewską i organizowanych w warszawskiej gminie żydowskiej dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.