Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na projekt muralu w Warszawie.

Nowy mural powstanie na fasadzie budynku przy ulicy Mariańskiej 1 w Śródmieściu Warszawy, a o jego kształcie zadecyduje jury, które wybierze najlepszą pracę nadesłaną w konkursie. Tematem konkursu jest wolność w nauczaniu Jana Pawła II.

Celem konkursu jest pokazanie nauczania Jana Pawła II w nowoczesny i intrygujący sposób w przestrzeni Warszawy. Do konkursu Centrum zaprasza zarówno profesjonalistów, jak i zaangażowanych zdolnych młodych twórców. W jury konkursu zasiądą m.in. Naczelnik Wydziału Estetyki miasta Warszawy Wojciech Wagner, Prezes Zarządu Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej Dawid Korzekwa oraz Daniel „Chazme” Kaliński – artysta street-artu. Nagroda przewidziana dla zwycięzcy konkursu to 5000 złotych oraz realizacja projektu.

W naszej działalności staramy się szukać tego, co łączy świat sztuki ze światem wartości bliskich Janowi Pawłowi II. – mówi Michał Łuczewski, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II. – Za główny cel stawiamy sobie odbudowanie zerwanego przymierza pomiędzy sztuką a wiarą. Uważamy, że wizja kultury Jana Pawła II właśnie dzisiaj jest niezwykle potrzebna.

Inspiracją dla uczestników konkursu są wybrane cytaty o wolności z nauczania Jana Pawła II. W tym cytat z homilii w czasie mszy św. beatyfikacyjnej ojca Rafała Chylińskiego: „Egzamin w przeszłości był trudny. Zdawaliśmy go, a wynik ogólny niósł nam uznanie. Potwierdziliśmy się. Jednakże w tym miejscu nie można się zatrzymać. Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale, stale zdobywać. Zdobywa się ją, czyniąc z niej dobry użytek – czyniąc użytek w prawdzie, bo tylko "prawda czyni wolnymi" ludzi i ludzkie wspólnoty, społeczeństwa i narody”.

Prace można przesyłać do 20 września. Szczegóły i regulamin konkursu na stronie: www.centrumjp2.pl/konkursnamural.

Projekt „Rewolucja zaczyna się na ulicy. Wolność według Jana Pawła II” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Centrum Myśli Jana Pawła II

Instytucja Kultury m.st. Warszawy

ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa

tel. +48 22 826 42 21