Zapraszamy na wernisaż wystawy Teresy Starzec Góry, 16 maja o godz. 19:00. do Galerii Fundacji Atelier, ul. Foksal 11 (1 piętro).

GÓRY

W malarstwie Teresy Starzec krajobraz jest odniesieniem i inspiracją. Artystka długo kształtuje jeden motyw na wielu obrazach. Motywy też powracają, przenikają się i wynikają jedne z drugich. Góra pojawia się w pracach artystki od lat 80.

W nowej serii obrazów z 2014 roku góra znowu zagarnia cały obraz. Jej forma jest uproszczona, lekko rozszerzona lub zwężona i zupełnie wypełnia płótno, wręcz się na nim nie mieści. Czubek góry znika poza krawędzią. Nic poza górą nie mieści się w polu widzenia.

Na jej powierzchni kładą się błyski. Zdarza się, że góra rozszczepia się i pokazuje swoje kryształowe lub mięsiste wnętrze. Czasem rozmywa się w powietrzu. Sposób malowania daje wibrującą kolorem, rozedrganą fakturę. Na niektórych obrazach góra niemal traci swoją materialność. Na innych wybija się swoją geometryczną formą pęczniejącego stożka.

Góra jest jedna a jej powtarzanie pozwala na eksperymentowanie z kolorami. Powstają z niej Góry, które są studium kolorów.

Alicja Bielawska

 

Teresa Starzec – uprawia malarstwo i drzeworyt. Absolwentka ASP w Krakowie (malarstwo i grafika warsztatowa) i Studium Pedagogicznego. Miała 23 wystawy indywidualne, uczestniczyła w 55 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, British Museum w Londynie, Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie i w innych kolekcjach w kraju i zagranicą. Jest dyrektorem Fundacji Atelier, tworzyła programy edukacji twórczej dzieci, młodzieży i dorosłych. Więcej informacji na stronie internetowej: www.teresastarzec.pl

 

  • Gory1 110x140
  • Gory2 110x140
  • Gory5 110x140

 

  • L1290954
  • L1290961
  • L1290967