KRYSTALIT, 8 kwietnia - 6 maja 2010
Krystalit to prezentacja malarskiej serii autorstwa Marcina Bogusławskiego pt. „Kry”. Obrazy są wynikiem obserwacji natury: skał, szczelin, kamieni, lodu, na w pół zmrożonej, na w pół roztopionej wody. Efektem nie jest realistyczne przedstawienie natury. Wręcz odwrotnie, malarz wybiera fragmenty rzeczywistości, szuka w nich ukrytej struktury i doprowadza ich wygląd do form abstrakcyjnych.
Przedstawiona struktura kruszy się, pęka, jest niestabilna. Oglądamy porowatą powierzchnię, zacieki, znikające pod kolejnymi warstwami farb linie. Ukryta tektonika, skorupy lodu niekiedy tracą swoją twardość i przechodzą w lekko rozmazane, nieforemne kształty. Obrazy na przemian są mroźne i odwilżowe, krystaliczne i płynne, tektoniczne i transparentne. Spłaszczona kompozycja podkreśla właściwości linii. Malarz pracuje nad jej elastycznością i zarazem twardością.
Seria „Kry” powstawała stopniowo, począwszy od wielu czarno-białych gwaszy malowanych na drewnianych płytach, będących wprawkami form i badaniem malarskiego problemu, a skończywszy na płótnach, przedstawiających uproszczone struktury natury. Nie możemy wskazać końca tej serii. W wyniku upraszczania form, płynnie przechodzi ona w nową. Jej głównym motywem są przeplatające się, wielobarwne linie. U Bogusławskiego kolejne obrazy to permutacje danego motywu, nieustanne poszukiwania...
Katarzyna Kucharska
Krystalit to nazwa specyficznej formy kryształu o uporządkowanej budowie wewnętrznej i nieregularnej, przypadkowo ukształtowanej powierzchni.
Marcin Bogusławski (ur. 1980), absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 2006 w pracowni prof. Stanisława Baja. Wykonał aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. W latach 2000-2006 uczęszczał do Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza. Brał udział w kilkunastu wystawach w kraju i za granicą. Był stypendystą Falmouth College of Art. W swojej twórczości skupia się na malarstwie sztalugowym i ściennym.