GALERIA FUNDACJI ATELIER ZAPRASZA NA WYSTAWĘ ANDRZEJA SANTORSKIEGO
RUCH W PRZESTRZENI ZAMKNIĘTEJ 
Wernisaż wystawy: 10.10.2014, godz. 19:00
ul. Foksal 11 (1 piętro), Warszawa

RUCH W PRZESTRZENI ZAMKNIETEJ

Projektowanie graficzne i sztuka to sprzeczności. Projektowanie jest obiektywne, sztuka jest subiektywna.
Z funkcjonalnego punktu widzenia, obydwie dziedziny służą raczej odmiennym celom. Projekt ma jasne, mierzalne cele  ̶  musi być funkcjonalny, czytelny i estetyczny  ̶  ma pomagać ludziom w komunikowaniu się. Prawdziwa sztuka zaś jest wolnością  ̶  nie ma w niej klienta, deadline’ów, nie musi spełniać żadnych norm.

Cykl prac o nazwie Ruch w przestrzeni zamkniętej obejmuje różne techniki ( rysunek, linoryt, druk cyfrowy) i jest próbą stworzenia pomostu pomiędzy twórczością Andrzeja Santorskiego jako projektanta grafika i artysty plastyka. Zainspirowany kinetycznymi zdjęciami XIX-wiecznego fotografa Eadwearda Muybridge’a, Santorski stworzył cykl kompozycji ukazujących ruch za pomocą wektorów, żywych linii i płaszczyzn (ograniczył środki wyrazu do tych, które jak uważa są najbardziej istotne i esencjonalne dla jego twórczości) i spiął je czteroboczną ramą. 

Artysta odstawia na bok rysunek figuratywny i skupia się na geometrycznej abstrakcji, która przez ascezę formy przedstawienia i wspólny we wszystkich pracach symetryczny format, staje się mu bliższa jako projektantowi.

Andrzej Santorski  ̶  projektant grafik, reżyser krótkich form filmowych. Zajmuje się identyfikacją wizualną, grafiką wydawniczą i typografią, tworzy czołówki filmowe, filmy promocyjne, modowe, dokumenty i teledyski, uprawia rysunek i grafikę warsztatową.  Za swój dyplom obroniony na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP  ̶  dokumentalny serial internetowy Warsaw Alive otrzymał wyróżnienie rektorskie (Wystawa Coming Out, najlepsze dyplomy ASP 2014) oraz wyróżnienie KTR Young Directors 2014 w kategorii dokument.

Wystawa potrwa do 30 października 2014 r.