Serdecznie zapraszamy na wystawę Katarzyny Markiewicz "I kwadraty" w środę, 14 października w godz. 18:00 - 20:00 do Galerii Stróżówka, ul. Foksal 11 (parter, oficyna).

Katarzyna Markiewicz na warszawskiej ASP studiowała malarstwo, ale tuż po studiach pędzle i farby zamieniła na igły i nici. Konsekwentnie obstaje przy tym do dziś, tworząc obrazy-tkaniny oryginalne, do innych niepodobne, z twórczością jakiegokolwiek innego artysty nieporównywalne.

Tłem jej kompozycji – w istocie zawsze malarskich – jest zwykle zgrzebna jutowa materia, często stare worki awansowane do rangi gobelinów. Zapełniają je stwory zwierzęce, ale przy dokładniejszym oglądzie jakby ludzkie, zdradzające emocje, które tkwią gdzieś w głębi jestestwa każdego z nas. Ptaki, myszy, muchy, jelenie – w biegu i w locie, w ucieczce lub w zatrzymaniu, w lesie i na pustkowiu, w pojedynkę i grupami, radosne bądź smutne, straszne albo zabawne, raz pewne siebie, innym razem zagubione we wrogim otoczeniu. Cała ta menażeria zrodzona w głowie Artystki trafia na tkaniny tworzone z pasją, w benedyktyńskim wprost trudzie, a w efekcie jakże po mistrzowsku czytelne. W swoich dziełach Katarzyna przekazuje to coś, co w naszym myśleniu jest – co powinno być! – wspólne: szacunek dla niepodzielnego świata istot żywych i pozornie tylko „nieożywionych”, w którym człowiek musi mozolnie szukać swojego miejsca.

Roman Rojewski