3D COLOURS, 14 lutego - 31 marca 2014

Prace z cyklu „Ice Painting” nasuwają skojarzenia z hipsometrycznymi mapami nieznanych lądów. Intensywne kolory od fioletu, przez czerwienie, róże, oranże w formie nieregularnej, poprzecinanej bruzdami materii przypominają górskie łańcuchy, spaloną ziemię pustyń i wyżyn. Ultramaryna kojarzy się z zimnymi jeziorami górskimi i rwącymi rzekami. Ten nieistniejący geograficznie świat kryje za sobą fizyczność sztuki w procesie.
Margas (pod pseudonimem kryje się Marzena Turek-Gaś) znana jest z badań nad związkami koloru i form w przestrzeni. Jej twórczość to m.in. wielowymiarowy projekt "Shapes of Colour" – obiekty i instalacje bazujące na relacjach abstrakcyjnych kształtów i intensywnych dopasowanych do nich kolorów czy malarskie akcje oparte na improwizacji „Live Painting Roller-Skating”. Na wystawie „3d Colours” kształty ulegają destrukcji. Intensywne barwy zostają podporządkowane prawom fizyki, gdzie głębokie nasycenie jest wynikiem opadania farby w głąb ulotnej materii, kumulację jej i ponowne zastygnięcie pod wpływem czynników atmosferycznych, tworząc efekt trójwymiarowości.
Katarzyna Hołod

Jest luty. Jest zima. Jest śnieg.
I nagle w tej skutej lodem, białej przestrzeni pojawia się różowo-filetowo-żółta tęcza, a zaraz po niej Afryka z suchą, gorącą sawanną , drzewem akacji po środku i stadem żyraf pod nim.
Po chwili wpada oszałamiający Bombaj z feerią jaskrawych barw w czasie święta Holi, a potem uwodzicielska plaża Palolem z zapachem kadzideł, perfum, drzewa sandałowego i cynamonu.
Cykl MARGAS 3D COLOURS przenosi widza w kolorowe krainy. Tam gdzie chce się znaleźć podczas księżycowych nocy, mroźnej Warszawy. Tam gdzie chce się znaleźć w każdą inną bezwietrzną noc, by przemierzać barwne, egzotyczne, albo całkiem zwyczajne, swojskie obszary…
A Ty, gdzie zmierzasz, Drogi Odkrywco wewnętrznych przestrzeni?
Maga Hilt

MARGAS (Marzena Turek-Gaś) – malarka przestrzeni. Jej prace łączą w sobie cechy malarstwa, rzeźby i nowoczesnego designu. Absolwentka krakowskiej ASP Wydziału Grafiki w Katowicach (dyplom uzyskała w 2001r.). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Wprowadza do sztuki współczesnej dotąd niestosowane, innowacyjne, autorskie techniki, narzędzia i podłoża malarskie. Autorka m.in. wielkoformatowych dzieł malowanych wrotkami oraz największej instalacji 3d Shapes of Colour/City Tour w Warszawie (na budynku przy ul. Targowej 12). Artystyczny dorobek to ponad 100 wystaw m.in.: w Brnie, Colorado, Hadze, Londynie, Monachium, Moskwie, Nowym Jorku, Ogaki, Oldenburgu, Seulu…. Należy również do czołówki światowych artystów-designerów. Dzieła w kolekcjach: Colorado State University Hatton and Curfman Galleries (USA), The Central House of Artist - Moskwa (Rosja), Poster Collection - Kharkow (Ukraina), Ogaki Poster Museum (Japonia), Bayerische Hypo-und Vereinsbank - Monachium (Niemcy), Moravian Gallery - Brno (Czechy), Pécsi Galéria – Pécs (Węgry) oraz w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Więcej o wystawie na stronie http://3dcolours.blogspot.com/