DALEJ, PRZEZ SZKŁA KOLOROWE, WDZIERA SIĘ W OCZY ZMRUŻONE, 6 maja - 30 czerwca 2011r.

“To, co najmniejsze nie ma żadnego znaczenia społecznego ani praktycznego, natomiast dzięki całkowitemu brakowi ważności pozostaje w pełni niezależne od brudnych skojarzeń z rzeczywistością. To, co najmniejsze zawsze ma dla mnie smak nierealności. To, co bezużyteczne, jest piękne, dlatego, że jest mniej rzeczywiste niż wszystko, co użyteczne, ciągłe i trwałe, podczas gdy wszystko, co cudownie błahe, wspaniale nikłe, jest na swoim miejscu, nie stara się być niczym więcej niż jest, żyje wolne i niezależne.
Tajemnica nigdy nie jest tak dobrze widoczna jak podczas bacznego obserwowania drobiazgów, które w ruchu są całkowicie przezroczyste, i zatrzymują się, by ją przepuścić.”
George Antheil

Teresa Starzec pokazuje nową pracę wideo zatytułowaną “Dalej, przez szkła kolorowe, wdziera się w oczy zmrużone”. Jest to właśnie kontemplacja drobiazgu. Obserwowanie nie jest niczemu podporządkowane, nie próbuje nic uchwycić, a podążając za ruchem i kolorem roztapia się w nich. Kolory tęczy obracają się raz szybciej, raz wolniej. Obraz raz po raz traci ostrość, rozmazuje się i pozostaje na granicy rzeczywistości. Jest to szczególne studium koloru w ruchu. Twórczość Teresy Starzec jest skoncentrowana wokół koloru, co widać zarówno w jej obrazach, akwarelach, fotografiach jak i pracach wideo. Artystka obserwuje przyrodę i fascynuje ją jej zmienność i niezwykła różnorodność kolorów. Skupia się na jednym motywie, który na jej obrazach i akwarelach pojawia się w niezliczonych odcieniach. Jej fotografie i prace wideo są natomiast zapisem obserwacji szczegółów codzienności. To, co rejestruje jest ulotne tak, jak obracający się kolorowy wiatraczek. Może się wydawać, że jest to przypadkowo zauważony drobiazg, ale tak samo jak w jej olejnych obrazach, ta praca wideo wynika z codziennej, wieloletniej obserwacji jednego miejsca.
Alicja Bielawska

Teresa Starzec (ur.1952 w Krakowie) w latach 1978 uzyskała dyplom w pracowni doc. Franciszka Bunscha i prof. Jana Świderskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1975/76 studiowała na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. W 1991 roku wraz z mężem Andrzejem Bielawskim założyła Fundację Atelier, a w roku następnym Szkołę Rysunku i Malarstwa. Od 2002 roku prowadzi Atelier Foksal. W 2005 roku Teresa Starzec zainicjowała projekt „Kamienica Artystyczna Foksal 11”, który jest realizowany do dziś. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią oraz nauczaniem artystycznym.