MARTA NADOLLE

Marta Nadolle w Fundacji Atelier uczy malarstwa, prowadzi zajęcia dla młodzieży i dorosłych oraz plenery malarskie.

MARTA NADOLLE

Marta Nadolle (ur. 1989), mieszka i pracuje w Warszawie (PL). Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2014 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Media, w których się porusza artystka to malarstwo, rzeźba, haft, patchwork i mozaika.

WEDUCISTKA EMOCJONALNEGO PEJZAŻU METROPOLII

W swojej twórczości artystka przetwarza tradycję weduty (pejzażu miejskiego) przeplatając ją z inspiracjami czerpanymi ze sztuki ludowej. Zestawiając te zgoła sprzeczne tendencje przekracza podział na centrum i peryferia, publiczne i prywatne, gdzie wielkomiejskie narracje łączą się z intymnym rękodziełem i folklorem. Artystkę nazywaną weducistką emocjonalnego pejzażu metropolii, w którym ludność współczesnych miast coraz rzadziej żąda chleba i igrzysk. Zamiast tego w nieśmiałym pragnieniu słychać wołanie o prawdziwą bliskość i odrobinę emocjonalnego spokoju.

MARTA NADOLLE – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

Marta Nadolle jest uznaną polską artystką wizualną. Jej prace często opierają się na osobistych doświadczeniach, dlatego, że odzwierciedlają codzienne życie i emocje. Faktycznie komentują życie w stolicy w kontraście do jej małomiasteczkowych korzeni. Marta Nadolle zyskała uznanie, dzięki swojemu unikalnemu podejściu do sztuki, ponieważ łączy socjologiczną dociekliwość z psychologiczną przenikliwością. Jej styl jest często porównywany do malarstwa naiwnego i ludowego, ponieważ artystka nawiązuje do twórczości takich artystów jak Henri Rousseau. W 2023 roku malarka została wyróżniona Paszportem Polityki, prestiżową nagrodą kulturalną w Polsce. Otrzymała ją za malarstwo, „w którym osobiste doświadczenia przekładane są na uniwersalne prawdy” i za „wielowymiarowy portret młodego pokolenia Polaków„. Podsumowując Nadolle tworzy dzieła, które są zarówno intymne, jak i uniwersalne. Innymi słowy odzwierciedlają zarówno osobistą perspektywę, jak i szersze doświadczenia społeczne.

Marta Nadolle jest laureatką Paszportu Polityki 2023 r kategorii Sztuki wizualne.

W Fundacji Atelier artystka prowadzi zajęcia z malarstwa dla młodzieży i dorosłych. Dodatkowo w wakacje Nadolle prowadzi zajęcia z malarstwa podczas plenerów malarskich w Łucznicy. W 2024 roku będzie uczyła malarstwa młodzież i dorosłych podczas pleneru w Łucznicy w dniach 4-10 sierpnia.