TERESA STARZEC

TERESA STARZEC

TERESA STARZEC

Teresa Starzec ur. w 1952 r. w Krakowie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie oraz na Podlasiu. W latach 1972-78 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1975-76 studiowała na Wydziale Grafiki w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Dyplom uzyskała w 1978 r. w pracowni drzeworytu na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, drzeworytem, wideo, fotografią oraz nauczaniem artystycznym. W 1991 roku wraz z mężem Andrzejem Bielawskim założyła Fundację Atelier – organizację pozarządową działającą w sferze edukacji artystycznej (www.atelier.org.pl). Fundacja Atelier od 2003 roku prowadzi Atelier Foksal – znaną, warszawską szkołę rysunku i malarstwa. W 2005 roku Teresa Starzec zainicjowała i realizuje projekt „Kamienica Artystyczna Foksal 11”, który tworzy pięć instytucji kultury.

O malarstwie Teresy Starzec

W twórczości Teresy Starzec krajobraz jest odniesieniem i inspiracją. Prace artystki wpisują się w długą tradycję malarstwa pejzażowego, ponieważ główny temat jej abstrakcyjnych obrazów i rysunków wywodzi się z natury. Artystka studiuje wybrany motyw w zmieniającym się świetle dnia i pór roku. Obserwacja natury jest dla artystki formą kontemplacji i ma dla niej wymiar metafizyczny. Pojedynczy element pejzażu przetwarzany przez artystkę staje się niemal abstrakcyjną formą – znakiem. Ponadto ważnym elementem jej języka jest kolor, za pomocą którego rozwija wariacje na temat wybranych motywów tworząc rozbudowane cykle prac malarskich i rysunkowych, a także drzeworytów.

www.teresastarzec.pl

Teresa Starzec na Instagramie

Teresa Starzec w mediach

Zapraszamy na podcast w cyklu Jak ona to robi? wywiad z Teresą Starzec przeprowadzony przez Annę Sańczuk dla Vogue.

Zobaczcie Qadrans Qltury i relację z wystawy Teresy Starzec „Rysunki i akwarele” (relacja zaczyna się od 9:35 minuty).

Odsłuchajcie fantastyczny, inspirujący wywiad z Teresą Starzec „Kolory ze mnie wypływają” przeprowadzony przez Michała Olszańskiego w Trójce – Programie Trzecim Polskiego Radia.