ALICJA BIELAWSKA

Alicja Bielawska

Alicja Bielawska (ur. 1980) jest artystką wizualną, która tworzy rysunki i rzeźby, instalacje oraz pisze wiersze. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami a wspomnieniami. Porusza w nich kwestię względności naszej percepcji i roli pamięci. Jej realizacje zawierają elementy choreografii i performance’u. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Artystka jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (2005) i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie (2009). W 2022 roku obroniła doktorat na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 
W 2015 roku była nominowana do nagrody Spojrzenia 2015 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank, która jest współorganizowana przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, a w 2016 roku została nominowana do nagrody Paszporty Polityki w kategorii sztuki wizualne. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dwukrotnie zamówiło u niej realizacje site-specific (w 2013 i 2018). Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Wystawą Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni razem z CENTRALĄ i Aleksandrą Kędziorek reprezentowała Polskę na London Design Biennale 2021. W 2022 roku wystawa była pokazywana na Design Biennale BIO 27 Super Vernaculars w Ljubljanie i na Lisbon Architecture Triennale.
Jest wykładowczynią School of Form Uniwersytetu SWPS w Warszawie i Fundacji Atelier w Warszawie.

W Fundacji Atelier prowadzi kurs rysunku oraz kurs na ASP na wydziały sztuki mediów oraz zajęcia z kompozycji.

Bardzo polecamy wystawę Alicji Bielawskiej OCZY SKÓRY w Galerii Foksal, przy ulicy Foksal 1/4, którą można oglądać od 17 maja do 13 lipca 2024 r.

Polecamy artykuł o Alicji Bielawskiej na portalu Culture.pl

www.alicjabielawska.com